آشنایی با انواع پسوندهای دامنه

انواع پسوندهای دامنه

انواع پسوندهای دامنه چیست؟ هر صفحه وبسایتی که در مرورگرتان می‌بینید دارای یک url یا آدرس متنی می‌باشد. url یک وبسایت، یک متن حاوی آدرس وب سایت را نمایش می‌دهد که می‌تواند با یک عبارت مثل niakweb.ir یا یک آدرس پروتکل اینترنت مثل ۷۷٫۲۳۸٫۱۲۰٫۱۴۷ نوشته شود. اغلب کاربران اینترنت، هنگام سرچ کردن صفحات وب سایت موردنظرشان، برای نوشتن آدرس از اسم‌ها استفاده می‌کنند زیرا که حفظ کردن نام‌ها از اعداد ساده‌تر است. ما در این مقاله قصد داریم انواع پسوند‌های دامنه را نام برده و شما کاربران گرامی را با کاربردها و خدماتی که هریک از آن‌ها عرضه می‌کنند، آشنا کنیم.

پسوند دامنه چسیت؟

پسوند دامنه‌ چیزی مانند به اسم فامیلی آدم‌هاست! همان‌گونه که فامیلی‌های خاص آسان‌تر در ذهن می‌مانند و یادآوری آن‌ها آسان‌تر است، پسوندهای دامنه هم انواع گوناگونی دارند که برای جلب توجه کاربر و ماندگار شدن در یاد او، باید انتخاب مناسبی از بین پسوندهای گوناگون داشته باشید.

دلیل اهمیت پسوند و دامنه

انتخاب اسم دامنه و پسوند مناسب یکی از مهم‌ترین و اولین تصمیماتی است هر شخص به عنوان مالک یک سایت می گیرد. اگر در انتخاب دامنه و پسوند خود ضعیف عمل کنید می‌تواند بر شهرت و اعتبار کسب‌و‌کار شما اثر منفی بگذارد و نتیجه دلخواه را از تلاش و هزینه خود کسب نکنید. بنابراین در این‌جا سوالی پیش می‌آید که معیارهای انتخاب پسوند و دامنه خوب چیست؟ با وجود طیف گسترده‌ای از انواع پسوند دامنه که امروز در اختیار ما قرار دارد، انتخاب یک دامنه خوب کار دشواری نیست.

معرفی انواع دامنه‌های بین المللی و عمومی

در این قسمت میخواهیم انواع دامنه‌های عمومی و بین المللی را بر توضیحات کامل برا ی شما شرح دهیم:

  • .com: مشهور‌ترین پسوند از بین تمام انواع پسوند دامنه، پسوند دامنه .com است. در آغاز این دامنه برای کسب‌وکارهای انتفاعی به کار می‌رفت، اما اکنون به محبوب‌ترین پسوند نام دامنه در دنیا تبدیل شده است و توسط اغلب کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • .org: پسوند دامنه .org برای سازمان‌های غیرانتفاعی طراحی شده است. با این وضع، امروزه برای اغلب صاحبان مشاغل در دسترس و قابل استفاده است.
  • .net: دامنه .net در آغاز توسط ISP یا عرضه دهندگان خدمات اینترنت مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این وضع، امروزه این پسوند به مشهور‌ترین جایگزین برای com تبدیل شده است.
  • .ir: یک دامنه ملی است و هم اشخاص هم شرکت‌هایی که در داخل ایران فعالیت دارند می‌توانند از آن استفاده کنند.
  • .co: پسوند دامنه .co پسوند اسم دامنه کشور کلمبیا است. با این وجود، امروزه به یکی از انواع پسوند دامنه مشور برای استارت‌آپ‌ها و دیگر مشاغل مبتنی بر وب سایت تبدیل شده است.

دامنه رسمی ایران

وب سایت‌هایی که صرفاً فعالیت آن‌ها در محدوده کشور ایران است می‌توانند به آسانی از این دامنه‌ها استفاده کنند:

  • .ir: این دامنه مورد کاربرد سازمان‌ها و شرکت‌های داخلی است.
  • .ir: دامنه .net.ir یک دامنه مرتبه سوم است. در این نوع پسوند، net نماد network و ir نماد iran است. ثبت این دامنه برای موسساتی است که مجوز رسمی‌ خدمات شبکه را دارند و یا عرضه دهندگان خدمات اینترنت هستند مجاز و امکان پذیر است.
  • .ir: این یک مدل دامنه مرتبه سوم است که org نماد Non-Profit Organizations است. استفاده کردن از این دامنه برای موسسات خصوصی، NGO‌ها، انجمن‌ها، روزنامه‌ها، نشریه‌ها و موسسات بین‌المللی که ایران یا یکی از موسسات ایران در آنها عضویت دارد مورد به کار می‌رود
  • .ir: زیر دامنه .ac.ir مثل دیگر زیر دامنه‌های ir. است. این زیردامنه مخصوص مراکز دانشگاهی و آموزش عالی است و طبق قانون وزارت علوم باید مجوزی برای پیش از آن داشته باشند. در هنگام خرید این زیردامنه باید تمامی مدارک و اطلاعات لازم برای احراز هویت در IRNIC لازم است.
  • .ir: در این زیر دامنه gov نماد government است و همان‌گونه که از اسم آن مشخص است مخصوص سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها می‌باشد.

نحوه انتخاب دامنه مناسب

انتخاب یک دامنه مناسب برای خود به شرایط و عواملی مانند بودجه، مکان، هدف سایت بستگی دارد.

آژانس دیجیتال مارکتینگ شما را با انواع دامنه و پسوندها آشنا کرد تا در زمینه طراحی یک سایت مناسب آگاهی لازم را داشته باشید.

شما می‌توانید برای آشنای با وردپرس در اینجا کلیک کیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست جلسه حضوری

جلسه حضوری

فرم درخواست مشاوره تلفنی

social